Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Музи Дніпра

Трейлер нового фільму “Музи Дніпра” про культурне життя та традиції Катеринослава та сучасного Дніпропетровська. Про видатних літераторів, акторів, художників, вчених, архітекторів, які мешкали, працювали та гостювали в місті. Всі вони зробили особистий внесок в життя та залишили яскраві спогади про себе в історії міста на Дніпрі.


 

Спогади про Кобзаря

Документальний фільм-біографія "Спогади про Кобзаря" розповідає про життя та творчість видатного українського письменника, художника, етнографа Тараса Григоровича Шевченка. Прем'єра фільма відбулась 5 березня 2014 р.


Днепропетровск: оккупация и освобождение. 1941-1943

24 октября 2013 года, к 70-летию освобождения Днепропетровска от немецко-фашистских захватчиков, состоялась премьера документального фильма «Днепропетровск: оккупация и освобождение. 1941-1943». Фильм повествует о захвате города, о повседневной жизни людей в оккупированном Днепропетровске на протяжении 26 месяцев и об его освобождении 25 октября 1943 года. 

Новые порядки, установленные немецкой властью, круто изменили привычную жизнь днепропетровцев. Голод, постоянные расстрелы ни в чём не повинных людей, отсутствие элементарной медицинской помощи, страх быть угнанным в Германию… Боль, горечь потерь, страх, ненависть, месть...и надежда. Ничто не сломило веру людей в освобождение родного города.


Євген Березняк

Будучи педагогом у цивільному житті, під час ВВВ Березняк працював у дніпропетровському підпілля. Після звільнення Дніпропетровська, в кінці 1943 року направлений до Москви у школу Головного розвідувального управління, після закінчення якої, він очолив групу військових розвідників під кодовою назвою «Голос».

У ніч на 19 серпня 1944 року групу було десантовано на території Польщі під Краковом. В цьому районі вона виконувала бойове завдання 156 днів. За порівняно короткий термін своєї діяльності в тилу ворога групі вдалося повністю розвідати Краківський укріпрайон, зібрати і передати в штаб 1-го Українського фронту достовірну інформацію про дислокацію нацистських армій, корпусів і дивізій, повітряних ескадр. Найважливішими операціями групи були: отримання від німецької абвер-команди № 115 плану мінування Кракова, розкриття складу, озброєння і дислокації всіх дивізій і корпусів, що входили до складу 17-ї польової армії, яка тримала оборону перед військами 1-го Українського фронту.

Документальний фільм «Євген Березняк» отримав вищу нагороду – Гран-Прі V Міжнародного фестивалю екранного та сценічного мистецтв «Кінологос-2013».


Олександр Поль

27 червня 2012 р.о16:30  відбувся прем’єрний показ нового документального фільму  «Олександр Поль» (трив. 60 хв.,2012 р.).

1 вересня 2012 р. виповнилось 180 років з дня народження дворянина та підприємця Олександра Поля.

Олександр Миколайович Поль - перший почесний громадянин Катеринослава. Людина, наполеглива і розумна діяльність якої перетворила провінційне містечко Катеринослав на потужний металургійний центр. Його приватна колекція, яка налічувала понад 3000 предметів старовини різних епох та народів лягла в основу Дніпропетровського Національного історичного музею ім. Д.І.Яворницького. Олександр Поль був одним з найактивніших земських діячів установи, яка виникла у 1866 році. Найбільш  широкомасштабними проектами Олександра Поля, які вплинули не тільки на життя губернії, але і Російської Імперії в цілому, були проекти спорудження залізниці і мосту.

Під час святкування сторіччя Катеринославу в 1887 році серед батьків засновників міста згадали Олександра ІІІ, який на той момент був царем, Катерину ІІ, з якою пов’язують будівництво Катеринослава і Олександра Поля. У 1889 році дворянське зібрання обговорювало питання про встановлення пам'ятника Олександру Полю за життя. У 1917 році із залу засідань міської Думи винесли мармурову дошку з іменами почесних громадян. На думку більшовиків, що прийшли до влади, таким людям як Олександр Поль не було місця в новому суспільстві, яке вони будували. Ім’я О.Поля було викреслено з історії нашого міста майже на сторіччя. І тільки в Історичному музею всі ці роки зберігалась його колекція.

Ім’я Олександра Поля відомо далеко за межами України: в Німеччині, Бельгії, Франції.

Документальний фільм "Олександр Поль" отримав Гран-Прі Міжнародного кінофестивалю екраних та сценічних мистецтв "Кінологос-2012".


Михаил Столяров

"Михаил Столяров" - документальный фильм о нашем земляке, лётчике-герое Михаиле Степановиче Столярове, смелом и мужественном воине, который погиб, защищая Днепропетровск от немецких захватчиков. "Михаил Столяров" это синтез документального жанра с исторической реконструкцией. Фильм о Михаиле Столярове - это история его жизни. В основе его - уникальные воспоминания сына М.С.Столярова - Николая Михайловича Столярова, а также воспоминания родных племянников и внуков героя. 

История подвига:

20 сентября 1943 г. при освобождении Днепропетровска от немецко-фашистских захватчиков, выполняя свой боевой долг, героически погиб наш земляк, лётчик, гвардии майор Михаил Степанович Столяров. Его горящий самолёт упал в центре города, на улицу Фабричную, которая позже была переименована в улицу Михаила Столярова.


Валер'ян Підмогильний

"Валер'ян Підмогильний" - Документальний фільм про українського прозаїка та перекладача Валер'яна Підмогильного. Фільм отримав друге місце на Міжнародному кінофестивалі документальних фільмів "Кінологос-2011".  

«Розстріляне відродження» - знищені тоталітарним сталінським режимом українські вчені, освітяни, письменники. Лесь Курбас, Микола Куліш, Валер'ян Поліщук, Марко Вороний… Серед них – ім’я нашого земляка, великого творця української літератури ХХ століття, одного з найпотужніших українських прозаїків свого часу та блискучого перекладача Валер’яна Підмогильного.


Это было осенью 42-го...

200 дней продолжалась переломная в истории Великой Отечественной войны Сталинградская битва. 500 тысяч советских и 250 тысяч немецких солдат остались лежать в земле на Мамаевом кургане. В битве за Сталинград героически погиб наш земляк Герой Советского Союза Михаил Паникаха.

Михаил Аверьянович Паникаха (1914 — 2 октября 1942) — Герой Советского Союза, красноармеец, заместитель командира отделения. Родился в селе Могилёв входящее ныне в состав Царичанского района Днепропетровской области в крестьянской семье. Получил начальное образование, работал в колхозе. Украинец. В РККА с 1939 года, служил матросом на Тихоокеанском флоте. Во время Великой Отечественной войны (март 1942 г.) по его собственной просьбе был направлен в Сталинград и зачислен в 883-й стрелковый полк 193-й стрелковой дивизии 62-й армии красноармейцем-бронебойщиком.

2 октября 1942 года в бою при защите завода «Красный Октябрь» красноармеец Михаил Паникаха совершил героический подвиг. На окоп, в котором он находился, двигались вражеские танки. Взяв две бутылки с горючей жидкостью «КС», Михаил пополз в сторону головного немецкого танка. Пуля попала в одну из бутылок, жидкость моментально разлилась по телу бойца и воспламенилась. Вспыхнув факелом, Михаил бросился на решётку моторного люка и разбил об неё вторую бутылку. Немецкий танк остановился. За этот подвиг 9 декабря 1942 года Михаил Паникаха был посмертно награждён орденом Отечественной войны I степени. Михаила похоронили в глубокой воронке, близ завода «Красный Октябрь».

В память о подвиге был воздвигнут памятник Герою на месте совершённого подвига. В Волгограде в 1985 году Постановлением Совета Министров СССР «за образцовое выполнение уставных задач, отличные результаты в подготовке молодежи к военной службе» именем Героя названа Волгоградская морская школа ДОСААФ; у здания установлен бюст героя. Установлен памятник М. А. Паникахе в с. Могилев Царичанского района Днепропетровской области. Названа улица имени Героя в Волгограде. Улица имени Героя в Днепропетровске (ж/м «Тополь»). Улица имени Героя в с. Могилев Царичанского района Днепропетровской области.

В 2011 году фильм «Это было осенью 42-го...» удостоен наград на международных кино и телефестивалей «Кінолітопис» та «Відкрий Україну» (г.Киев), в которых приняло участие больше 100 фильмов.